KNIHOVNA

Na základě odhlasování návrhu na schůzi naší ZO uskutečněné 9.10.2022 byla v březnu 2023 pro naše členy zřízena knihovna se včelařskou literaturou.  Knihy jsou uloženy v knihovně při obecním úřadě Dubné. O fond se stará knihovnice paní Jana Bílá. Knihy si lze vypůjčit v rámci výpůjční doby knihovny:


OBECNÍ KNIHOVNA DUBNÉ

Pondělí - 13.00 - 18.00

Středa - 13.00 - 18.00

Čtvrtek - 13.00 - 18.00


Paní knihovnice má seznam členů, takže se stačí jen nahlásit a půjčit si knihu dle chuti. Abychom se všichni prostřídali, bylo by dobré titul vždy do 14 dnů vrátit.

Seznam knih je níže a bude vždy aktualizován podle přírůstků (řazeno chronologicky dle data nákupu).


  1. Oldřich Haragsim: Včelařské dřeviny a byliny (2013)
  2. Vladimír Veselý: Včelařství (2014)
  3. Jozef Šefčík: Začínáme včelařit (2014)
  4. František Kammler: Začínáme včelařit (2018)
  5. Dalibor Titěra: Včely zdravé a nemocné (2017)
  6. Heinrich Gritsch: Silná včelstva po celý rok (2014)
  7. Marc-Wilhelm Kohfink: Přezimování včelstev: Vstříc jaru se zdravým a silným včelstvem (2016)
  8. Oldřich Haragsim: Medovice a včely (2021)
  9. G. Z. Minedžajan: Zázrak jménem propolis (2000)
  10. Karel Sládek, Květoslav Čermák: Ekologie a zdraví včel (2021)
  11. Roman Linhart: Myslet jako včela (2018)
  12. Roman Linhart: Včelařit jako včela (2021)
  13. Katrin Lugerbauer: Zahrada pro včely (2019)
  14. Güntter Pritsch: Pastva pro včely (2019)
  15. Milan Pleva: Rok včelaře (2021)
  16. Jürgen Tautz: Fenomenální včely (2016)

Oldřich Haragsim: Včelařské dřeviny a byliny 

(2013) 

Nové, přepracované vydání knížek našeho předního specialisty vychází vstříc rostoucímu zájmu čtenářů o včelaření. Najdete ní informace o zdrojích včelí snůšky, o pylu, pylových rouskách a nektáriích, jsou zde popsány rostliny pro včely škodlivé, rostliny málo významné, ale i naopak rostliny z hlediska včel významné. Speciální část obsahuje botanický popis zhruba 300 nektarodárných a pylodárných rostlin, a to včetně jejich optimálních požadavků na stanoviště, způsobů rozmnožování, případně i léčivých látek. Důraz je kladen na zhodnocení včelařského významu popisované rostliny, nektarodárnosti a cukerné hodnoty, které čtenářům poslouží k porovnání konkrétních zdrojů včelí pastvy.

Vladimír Veselý: Včelařství

(2013)

Encyklopedie Včelařství se zabývá všemi důležitými teoretickými i praktickými otázkami chovu včel. Včelařství je jedním z nejstarších oborů lidské činnosti, včelí produkty byly pro člověka důležitou složkou potravy od samého začátku vývoje a své místo ve výživě si udržují dodnes. Stejně důležitá je i schopnost včel opylovat rostliny a tím zvyšovat výnosy při pěstování kulturních plodin. Život včelího společenství a chov včel je však nesmírně zajímavý i sám o sobě, a tak je dnes včelařství i oborem, který kromě hospodářského užitku přispívá i prospěšnému trávení volného času a rozvíjení vztahu k přírodě. Kapitoly: Stavba těla včely, Včelstvo a jeho činnost, Genetika a plemenitby včel, Ošetřování včelstev během roku, Nástavkové včelaření, Technika mobilního včelaření, Opylovací služba.

Jozef Šefčík: Začínáme včelařit 

(2014)

Zájemce o chov včel zde najde mnoho rad a návodů, jichž může využít v praxi. Kniha z pera dlouholetého praktického včelaře popisuje srozumitelným způsobem vše, co by měl začátečník vědět o včelách, různých typech úlů, rámkových mírách či potřebném technickém vybavení, aby krok za krokem mohl dospět k vlastnímu zdravému včelstvu a k první ochutnávce vlastního medu. Důraz je kladen na správné ošetřování včelstev v průběhu celého roku, aby byla schopna čelit závažným včelím nemocem (varroáza, mor včelího plodu), které dosud není možné zcela zvládnout léčivy.

František Kammler: Začínáme včelařit 

(2018)

Zájemcům o včelaření kniha nabízí základní informace o všem, co by měl začínající včelař vědět. Úvodní kapitoly se stručně zabývají biologií včel a včelstev, což autor podkládá za velmi užitečné pro pochopení praktických zásahů do včelstev a reakcí včel na ně (superorganismus včelstvo, anatomie včely, obydlí včel). Konkrétní zásahy do včelstev jsou podrobně, ale obecněji, postupně probrány v kapitolách o průběhu včelařského roku (nářadí a pomůcky, práce u včel, včelařův rok). Navazující část příručky se pak věnuje rozdílům a specifikům včelaření v jednotlivých úlových sestavách (klasické dvouprostorové včelaření, nástavkové včelaření). Závěrečné kapitoly se zabývají včelími produkty a jejich získávání.

Dalibor Titěra: Včely zdravé a nemocné 

(2017)

Kniha se věnuje předcházení, diagnostice a léčení nemocí včel. Informace o otravách, hygieně a mikroskopických technikách

Podmínkou k dosažení dobrého výsledku včelaření je stálá péče o dobré zdraví chovaných včelstev. Autor nabízí celistvý pohled na zdravá a nemocná včelstva a jeho snahou je pomoci chovatelům dobře se v této problematice zorientovat, včas rozpoznat příznaky napadení včel a zvolit účinný postup nápravy. Samostatné kapitoly jsou věnovány včelímu plodu, nemocem včel podle jejich původců (škůdců, bakterií, hub, virů), syndromu CCD a předcházení ztrát způsobených roztočem Varroa. Velká pozornost je věnována moru včelího plodu. Důležité jsou i kapitoly o otravách včelstev a hygieně ve včelařství. Téma doplňují informace o možnostech využití mikroskopování ve včelařství.

Heinrich Gritsch: Silná včelstva po celý rok 

(2014)


V příručce se autor podrobně měsíc po měsíci zabývá pracemi a postupy, které se mu osvědčily pro dosažení opravdu silných včelstev, protože jenom silná včelstva mohou dát včelaři vysoký výnos medu. Mnoho ohlasů, které autor na knihu dostal, dokládá, že se z ní mohou přiučit nejen včelaři z náročných horských oblastí. Kniha byla na mezinárodním včelařském kongresu Apimondia 2005 oceněna zlatou medailí. Kromě popisu prací v jednotlivých měsících včelařského roku, které se autorovi osvědčily při chovu silných včelstev, jsou samostatné kapitoly věnovány metodice chovu matek a medonosným rostlinám. Text je bohatě doplněn autorovými barevnými fotografiemi.

Marc-Wilhelm Kohfink: Přezimování včelstev: Vstříc jaru se zdravým a silným včelstvem 

(2016)


Jak zajistit, aby včelstva přezimovala bez ztrát a na jaře byla zdravá a silná Připravte se na zdařilé zazimování svých včelstev a na jejich úspěšný start do nové sezóny! V této knize najdete nejčastější příčiny zimních ztrát a návody, jak se jich vyvarovat. Naučíte se znát různé metody přezimování a dozvíte se, jaké jsou nejvhodnější pro vaše včelstva a stanoviště. Na jaře se budete moci těšit ze silných, zdravých včelstev, připravených ke snůšce. Dr. Marc-Wilhelm Kohfink vede středně velký profesionální včelařský provoz s certifikací bio v Berlíně. Je uznávaným autorem a přednášejícím.

Oldřich Haragsim: Medovice a včely 

(2021)

Medovice je sladká, lepkavá tekutina, kterou sbírají včely na jehličí, listech a větévkách rostlin. Přinášejí ji do úlu a tvoří z ní med, který je znám široké veřejnosti pod názvem "lesní". Je to bohatý zdroj včelí snůšky a zcela právem lze tvrdit, že na výskytu medovice závisí úspěch včelaření v lesnatých oblastech naší země. Autor knihy shrnul stručně své zkušenosti a současné znalosti o hmyzu produkujícím medovici. Čtenář se v úvodu seznámí s problematikou výzkumu medovice. V hlavní části knihy jsou pak uvedeny základní poznatky o hmyzu produkujícím medovici a o různých činitelích ovlivňujících medovicovou snůšku. Jednotliví producenti medovice jsou popsáni přehledně podle živných dřevin, takže včelaři se mohou v knize snadno orientovat. Velmi cennou částí knihy jsou kapitoly o signalizaci medovicové snůšky. Autor hodnotí předpoklady prognózy medovice. Neopomněl ani zhodnotit medovicové medy po stránce chemické i mikroskopické, uvažuje nad medovicovými otravami včel a hodnotí hospodářský význam medovice z hlediska včelařského i z hlediska lesnického. Pro včelaře je důležitý i návod pro praktické kočování do lesů, kde autor uvádí vše, co musí včelař vykonat, než začne vytáčet medovicový med na lesním stanovišti.

G. Z. Minedžajan, J. Richter: Zázrak jménem propolis 

(2000)


Tématem knihy propolis je včelí tmel, neboli dluž, který včely používají na spárování úlů. V knize najdete vše o propolisu, historii používání a spoustu možnosti jeho užití v léčbě nemocí. Návod na přípravu propolisu i informace o léčbě jinými včelími produkty. Kniha o propolisu obsahuje i praktický abecední receptář. Propolis z rostlinných pryskyřic slouží včelám nejen k utěsňování škvír v úlu, ale zároveň úl chrání i proti infekcím. Jelikož má desinfekční a hojivé účinky nachází uplatnění v lidovém lékařství v podobě tinktur, mastí apod.

Karel Sládek, Květoslav Čermák: Ekologie a zdraví včel

 (2021)


Aktuálně není ve včelařství naléhavějšího tématu, než je zdraví včel. Téma výsostně praktické a bytostně důležité. Hromadné kolapsy včelstev posledních let jsou toho více než reálným důkazem. Včely a jejich zdraví jsou již od počátku neodmyslitelně provázány s krajinou. Na otázky, jaký je jejich nynější stav, odpovídá velice fundovaně společná monografie odborníků z Mendelovy společnosti pro včelařský výzkum a přizvaných zahraničních autorů. Kniha volně navazuje na publikaci z roku 2016 s názvem Ekologie chovu včel. Autorský kolektiv a uchopená témata jsou zárukou odborně kvalitní a čtivé publikace, která nezůstává jen u pouhé deskripce, ale nabízí i možnosti řešení, klade další otázky a připomíná témata, která je nutno prozkoumat. Tento přístup ocení nejen čtenáři, ale bude přínosná i pro cíl a objekt našeho společného zájmu, a tím jsou zdravé včely.

Roman Linhart: Myslet jako včela 

(2018)


První díl dvoudílné série přináší vysoce efektivní metody chovu včel, které odpovídají vědeckému poznání 21. století. Autor RNDr. Roman Linhart, profesionální včelař a entomolog si v knize klade zásadní otázku, proč vymírají včelstva a proč se používá léčba, která nefunguje. Díky svým dlouholetým zkušenostem a hluboké znalosti biologie včely medonosné autor poskytuje snadné, osvědčené a efektivní rady, jak chovat zdravá včelstva, a představuje i praktické tipy, jak se bez drastických zásahů vyhnout rojení.

Roman Linhart: Včelařit jako včela 

(2021)

Po mimořádně úspěšném prvním dílu Myslet jako včela přichází autor s další přelomovou knihou, v níž se zabývá včelstvy jako biologickými celky. Podrobně popisuje ekologické požadavky včelstev, dutinu stromu jako jejich přirozené prostředí a přirozenou dynamiku včelího díla. Úvodní teoretická část pak ústí v řešení úlové otázky, optimalizace technologií včelaření i prevence chorob včelího plodu. Dílo graduje podrobnými metodikami efektivních, biologicky optimálních a téměř bezpracných technologií chovu včel.

"Smyslem této knižní série není nic menšího než změnit od základu včelařský obor předložením nové a nadčasové teoretické báze chápání včelstev i řešení závažných včelařských problémů současnosti. Řešení zde propagovaná jsou polyfunkční, berou ohled nejen na zájmy včel, ale také včelaře. Hovořím o včelaření přírodě blízkém, časově nenáročném a téměř bezpracném. Zde uvedené metodiky jsou velmi vhodné pro každého, kdo chce mít nejen čisté svědomí ve vztahu ke svým včelám, ale také nadprůměrné medné výnosy, a to s minimem investovaného času a práce."

Roman Linhart

Katrin Lugerbauer: Zahrada pro včely 

(2019)

Na zahradě to žije. Je to místo, kde se včely medonosné i divoké, čmeláci a další užitečný hmyz cítí dobře. Rozmanitost květů, stromů a dalších planých či nešlechtěných rostlinných druhů jim skýtá nejen obživu ve formě pylu a nektaru, ale nabízí i úkryty k odpočinku a rozmnožování. Proč je tedy nepřilákat do naší zahrady? Záleží samozřejmě i na výběru rostlinného materiálu, abychom z ní udělali příjemné místo nejen pro nás, ale i pro užitečný hmyz. Ten se nám odmění snížením množství škůdců a v neposlední řadě i prožitými chvilkami při pozorování hmyzího života.

Autorka, zakladatelka a propagátorka přírodních zahrad, na konkrétních příkladech ukazuje, jak lze na různá stanoviště vybrat vhodný rostlinný sortiment a založit zahradu, která celoročně poskytne ideální životní prostor užitečnému hmyzu. Knihu ilustrují četné fotografie nektarodárných a pylodárných rostlin, ruční kresby a zahradní osazovací plány

.

Güntter Pritsch: Pastva pro včely 

(2019)

Zdravá včelstva a dobré, vysoce cenné výnosy medu, jsou cílem každého včelaře. Nejdůležitějšími předpoklady pro to jsou: nabídka nektaru, medovice a pylu nepřetržitě od časného jara do pozdního podzimu. Günter Pritsch v této knize představuje slovem i obrazem rostliny,které tvoří včelí pastvu. K tomu ještě přidává obsáhlý pohled na nepřetržitý "běžící pás" poskytovatelů nektaru, medovice a pylu, přehledně uspořádaný v tabulkách.Ty pak pomohou včelaři vyhledat a zvolit vhodná stanoviště pro svá včelstva, aby mohla optimálně využít nabízené zdroje. Využití a zlepšení včelí pastvy Popis rostlin včelí pastvy a jejich snímky Zdroje medovice pro včelí pastvu Prof. Dr. Günter Pritsch byl dlouhá léta předsedou spolku pro včelí pastvu a disponuje bohatými zkušenostmi, lépe řečeno pokladem vědomostí. Německý svaz včelařů jej poctil čestnou zlatou jehlicí pro "Včelaře" a udělil mu titul "Čestný Mistr včelař" jako nejvyšší vyznamenání a uznání jeho zásluh o chov včel.

Milan Pleva: Rok včelaře 

(2021)

Autor vás provede životem včel i péčí o ně v průběhu celého roku. Zpracovává i další zajímavá témata, např. Role včel v úlu, Vědomé včelaření, Pravdy a mýty o medu, Účinky včelího jedu, Jak používat včelí produkty doma, Proč a jak pomáhat včelám, a spoustu dalších.

Text obohacují užitečné tipy – recepty či návody pro zdraví, krásu, do kuchyně i do zahrady – a nádherné fotografie převážně z autorova archivu. Součástí je také přehledný slovníček pojmů a stránky pro zápis vlastních poznámek.

Dílo ocení všichni, kteří se chtějí o včelách a včelařích něco dozvědět, chtějí se naučit používat jejich produkty, žít se včelami v souladu a třeba pro ně i něco dobrého udělat. Mnoha tématy a zamyšleními se mohou inspirovat i samotní včelaři.

Jürgen Tautz: Fenomenální včely 

(2016)


Ojedinělá kniha vydaná již ve 12 jazycích přináší známé i nejnovější pohledy na život včel. Hlavním motivem je snaha představit včelstvo jako superorganismus, který patří mezi nejúžasnější druhy naší planety. Ve včelích koloniích dnes vědci nacházejí vymoženosti typické např. pro savce, ale i vlastnosti jednobuněčných organizmů. To vše dělá ze včel mimořádně vývojově úspěšný druh, fascinující odborníky i laiky. Zajímavý text je doplněn množstvím originálních fotografií. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky